W latach 90. pracował jako analityk Urzędu Ochrony Państwa oraz dziennikarz telewizyjny. Był wieloletnim członkiem Ligi Republikańskiej, której był jednym ze współzałożycieli. W latach 80. był związany z opozycją demokratyczną; podobnie jak szef MSZ Jacek Czaputowicz działał m.in. w podziemnych strukturach Niezależnego Zrzeszenia Studentów, współpracował też z ruchem Wolność i Pokój. Za swoją działalność został odznaczony w 2015 r. Krzyżem Wolności i Solidarności.

Jak powiedział dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ Artur Lompart, nowy wiceminister zajmie w resorcie stanowisko, które do grudnia 2017 r. zajmowała Joanna Wronecka, która pełni teraz funkcję stałej przedstawicielki RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku. - Jednocześnie minister Jacek Czaputowicz podjął decyzję i zwrócił się z wnioskiem do premiera Mateusza Morawieckiego o likwidację stanowiska sekretarza stanu zajmowanego przez ministra Dziedziczaka - poinformował Lompart dodając, że szef rządu przychylił się do tego wniosku.

Papierz ma w MSZ zajmować się m.in. sprawami polonijnymi, za które odpowiadał do tej pory Dziedziczak. W związku z powołaniem nowego podsekretarza stanu w MSZ w najbliższym czasie na nowo rozdzielona ma zostać część kompetencji na szczeblu wiceministrów.

Teraz w MSZ pracować będzie jeden sekretarz stanu, ds. europejskich Konrad Szymański, oraz czterech podsekretarzy. Obok Papierza funkcje te pełnią Bartosz Cichocki, odpowiedzialny za sprawy wschodnie, konsularne oraz politykę bezpieczeństwa, Marek Magierowski, ds. polityki amerykańskiej, azjatyckiej, afrykańskiej, bliskowschodniej i dyplomacji ekonomicznej i Piotr Wawrzyk, ds. prawnych i traktatowych.

źródło: dziennik.pl